Menu Close

Awards

The 2021 State Leadership Conference

Children’s Literature (Pre-K)

First Place: Sarah Johnson and Luke Schmiesing – Papillion LaVista South

Second Place: Pu Meh – Omaha Northwest

Third Place: Audrey White – Omaha Burke

Fourth Place: Sadie Cole and Aaliyah Strekel – Scottsbluff High School

Fifth Place: Jennifer Marquez-Dena – Omaha South

Sixth Place: Hope VonDorn – Papillion LaVista South

Seventh Place: Juan Lozano-Cardiel – Omaha South

Eighth Place: Aida Nieves-Borjas – Omaha South

Ninth Place: Gabrielle Bokelman – Omaha South

Children’s Literature (K-3)

First Place Tie: Julia Cisneros / Kristanna Perez – Scottsbluff; and Keely Hartman – Scottsbluff

Second Place: Olivia Delforge – Bellevue West

Third Place: Bernice Hilker – Omaha Burke

Fourth Place: Lauren Burris – Omaha Burke

Fifth Place: Elli Heywood – Omaha South

Sixth Place: Lilly Hovey and Zoe Christiansen – Papillion LaVista South

Seventh Place: Breanna Hendricks – Omaha Burke

Eighth Place Tie: Paula Alvarado-Silva – Omaha South; and Anais Ortiz – Omaha South

Creative Lecture (TED Talk)

First Place: Ella Meyers – South Sioux City

Second Place: Alexandra Johnson – Ralston

Third Place: Brenna Sobrilsky – Papillion LaVista South

Educators Rising Moment

First Place: Manal Suliman  – Omaha Northwest

Second Place: Cecilia Dawson – Papillion LaVista 

Third Place: Paige Fisher – Scottsbluff

Fourth Place: Stephania Nuno – South Sioux City

Fifth Place: Samantha Weaver – Papillion LaVista

Sixth Place: Denise Cruz-Vital – Omaha South

Seventh Place: Asia Saeed – South Sioux City

Eighth Place: Anna Anthony – Omaha Burke

Ninth Place: Madilyn Clarence – Omaha South

Tenth Place: Jocelyn Acosta-Trejo – Omaha South

Impromptu Speaking

First Place: Eden Ryan – Ralston

Impromptu Lesson

First Place: Kya Shoemaker-McKnelly – Millard Education Academy

Second Place: Rebecca Humphus – Millard Education Academy

Third Place: Kailyn Grunke – Millard Education Academy

Inside Our Schools Presentation

First Place: Raeana Spech and Surakchya Risal – Omaha Burke

Second Place: Stephania Nuno and Mackenzie McGuire – South Sioux City

Third Place: Hannah Dalton and  Kierstin Copenharve – Omaha Northwest

Fourth Place: Manal Suliman & Htoo Say  – Omaha Northwest

Teacher Created Materials

First Place: Carly Gerdes – Millard Education Academy

Second Place: Victoria Bogus – Scottsbluff

Third Place: Gracie Nelson and Brooklynn Ruiz – Millard Education Academy

Fourth Place: Jason Escamilla and Caden Keller – Scottsbluff

Fifth Place: Ashley Hedrick and Anna Paulus – Millard Education Academy

Sixth Place: Nick Filbrandt – Ralston

Job Interview

First Place: Natalie Barrera-Mendoza – Omaha South

Second Place: Tayah Greer – Omaha Burke

Third Place: Araceli Fuentes-Vazquez – Omaha South

Fourth Place:  Angelica Lopez – Omaha South

Fifth Place: Leah Pikop  – Ralston

Sixth Place: April  Hernandez-Cerda – Omaha South

Seventh Place: Madilyn Wolfe – The Career Academy

Eighth Place: Madelyn Alvarado-Jimenez – Omaha South

Interactive Bulletin Board

First Place: Ethan Gion and Peyton Kriewald – Scottsbluff

Second Place: Sadie Cole – Scottsbluff

Third Place: Julia Cisneros – Scottsbluff

Fourth Place: Caitlyn Hettinger – Papillion LaVista South

Fifth Place: Gabriela Granillo Mendoza – Omaha South

Sixth Place: Jennifer Anguiano – Omaha South

Seventh Place: Sarah Randsdell – Omaha South

Eighth Place: Lety Delgago-Banderas – Omaha South

Ninth Place: Brenda Macias Perez – Omaha South

Tenth Place: Mia Rathbun and Lily Ziebarty  – Papillion LaVista

Lesson Planning & Delivery – Arts

First Place: Grace Schirmer – The Career Academy

Second Place: Alishea Petersen – Millard Education Academy

Third Place: Marc Hoyer – Millard Education Academy

Fourth Place: Jessica Reed – Omaha Burke

Fifth Place: Anita Moreno – Omaha South

Lesson Planning & Delivery – Humanities

First Place: Madison Kucera – Millard Education Academy

Second Place: Delaney Haun – Scottsbluff

Third Place: Kaylee Thompson – Millard Education Academy

Fourth Place: Houston Homan – Ralston

Fifth Place: Jenna Grantham and Lauren Reitz – Omaha Burke

Lesson Planning & Delivery – CTE

First Place: Tatiana Tonsil – Ralston

Second Place: Raquel Skerston – Ralston

Lesson Planning and Delivery-STEM

First Place: Laynee McAlpin – Millard Education Academy

Second Place: Riley Opat – Millard Education Academy

Third Place: Kenzie Bias – Millard Education Academy

Fourth Place: Houston Homan – Ralston

Fifth Place: Krisstana Perez – Scottsbluff

Sixth Place: Vanessa Harpold  – Scottsbluff

Public Speaking

First Place: Sarahi Lopez – South Sioux City

Second Place: Claudia Perez-Cano – South Sioux City

Third Place: Payton Royal – Omaha Burke

Fourth Place: Cassandra Rodriguez – Scottsbluff

Fifth Place: Jennifer Lopez-Martinez – Omaha South

Researching Learning Challenges

First Place: Joel Bachez and Maggie Hansen – South Sioux City

Second Place: Marysue Horbach and Grace Lankton – Millard Education Academy

Third Place: Eden Ryan and Alexandra Johnson – Ralston

Fourth Place: Yami Hernandez – Omaha Burke

Fifth Place: Isabella Smith – Omaha Burke

2021-2022 Nebraska State Officers

Hope Belcastro of Millard Education Academy

Christina Fischer of Omaha South

Jenna Hamilton of Millard Education Academy

Evelyn Leones of Omaha South

*positions will be selected following the State Officer Leadership Academy